LAIKMETĪGĀS MĀKSLAS CENTRS

Oriģinālizdevumi


“90tie. Laikmetīgā māksla Latvijā” (2010.g.)

Grāmata piedāvā padziļinātu skatījumu par nozīmīgākajām 90. gadu mākslas norisēm Latvijā. Līdzās pētnieciskiem rakstiem krājums vienlaikus atklāj subjektīvo vēsturi: nozīmīgu tā daļu veido sarunas ar māksliniekiem, kuratoriem un citām radošām personībām – Andri Breži, Helēnu Demakovu, Miķeli Fišeru, Gintu Gabrānu, Leonardu Laganovski, Sarmīti Māliņu, Ojāru Pētersonu, Miervaldi Poli, Juri Poškus, Laimu Slavu, Oļegu Tillbergu, Kasparu Vanagu, Edgaru Vērpi u. c.


Šis ir pirmais almanaha tipa izdevums par jaunākā perioda mākslu Latvijā, pievēršoties desmitgadei, kas bija radikālākā robežšķirtne Latvijas laikmetīgās mākslas dzīvē – kad tajā mainījās institucionālais aparāts, kad tā tika iemesta globālajā mākslas telpā un mākslinieku darbībā ienāca stratēģijas, kas bija atšķirīgas no iepriekšējā laika un konteksta. Grāmatas eseju autori ir ne vien mākslas pētnieki, bet arī dzejnieki, rakstnieki un filozofi – viņu vidū Pauls Bankovskis, Jānis Borgs, Anda Kļaviņa, Solvita Krese, Ieva Lejasmeijere, Stella Pelše, Rasa Šmite, Raitis Šmits, Alise Tīfentāle, Sergejs Timofejevs, Māra Traumane, Vilnis Vējš.


Šī grāmata par Latvijas laikmetīgo mākslu 90tajos ir kā viens fundamentāls pakāpiens mūsu kultūras gaitā. 90tie gadi Latvijas laikmetīgajā mākslā noteikti bija lielo cerību, pārmaiņu un iespēju laiks. Kontinuitāte – ir tas jēdziens, kas še liek atcerēties saiknes un saknes pagājībā. Tikai izaugsmes kontekstā rodama procesa skaidrība.”

Jānis Borgs, mākslas zinātnieks


Tagad, atsaucot atmiņā 10 – 20 gadus senus notikumus, šķiet, ka visapkārt valdījis neiedomājams naivums un naivisms, ik uz soļa notikuši visdažādākie pārpratumi, bet liela daļa darbu un pasākumu tagad šķiet jaunības kļūdas. Taču vienlaikus ir skaidrs, ka otrreiz neko tādu mums piedzīvot vairs neizdosies,tāpēc ir žēl, ka atmiņa mēdz būt tik īsa un tik daudz kas no šīs pavisam nesenās pagātnes jau ir izbalojis vai pavisam izčibējis.”

Pauls Bankovskis, rakstnieks


Izdevuma sastādītāja un redaktore ir mākslas zinātniece Ieva Astahovska. Tās dizaina autors – mākslinieks Kristaps Epners. Grāmata ir bilingvāla – latviešu un angļu valodā, ar vairāk nekā 300 attēliem 565 lappusēs. „90tie. Laikmetīgā māksla Latvijā” var iegādāties LMC Alberta ielā 13, grāmatnīcās „¼ satori” Lāčplēša ielā 31, „Lukabuka” Latvijas Mākslinieku savienības ēkā 11. novembra krastmalā 3 un Latvijas Nacionālās operas biļešu kasēs Aspazijas bulvārī 3, kā arī citās grāmatnīcās Latvijā.


LMC pateicas Valsts Kultūrkapitāla fondam, Rīgas Domes Kultūras pārvaldei, Sorosa fondam Latvija un Arctic Paper par atbalstu grāmatas izdošanā. Informatīvie atbalstītāji: „¼ satori”, „Fotokvartāls”, „Delfi”, „Frank’s”.


Padalies

twitter facebook

    • LMC vēstnesis

    • Meklē mūs te

      twitter facebook vimeo
    • Atbalsta