LAIKMETĪGĀS MĀKSLAS CENTRS

Nikolā Burjo “Attiecību estētika”

Nicolas Bourriaud. Esthetique relationnelle

© Les presses du reel, 2001

Tulkojums latviešu valodā, 2009


Nikolā Burjo (Nicolas Bourriaud,dz. 1965) ir franču kurators un mākslas kritiķis, žurnāla Documentssur l`art dibinātājs un direktors (1999 – 2006), viens no Maskavasbiennāles kuratoriem 2007. gadā un 4. Teita triennāles Londonā (2009) kurators.Britu izdevums Art Review Burjo ierindojis starp simts pasaules ietekmīgākajām mākslas personībām.


„Attiecību estētika”, kas oriģināliizdota 1998. gadā, iepazīstina ar zīmīgām tendencēm un pārmaiņām mūsdienumākslā, analizējot tās saistībā ar laikmeta sociālajām norisēm. Turklāt šisdarbs ir bijis nozīmīgs izejas punkts tai Eiropas mākslinieku paaudzei, kasaktīvu darbību sāka 1990. gados. Arī Latvijas mediju mākslas apskatos un mākslinieku darbu teorētiskajos pamatojumos „Attiecību estētika” ir bieži citēts darbs.


Grāmatā autors apraksta laikmetīgāsmākslas formas, kas attīstījušās kopš 20. gs. 90. gadiem – minētās tendencesarī paskaidro grāmatas nosaukumu – proti, laikmetīgajā mākslā parādās tādasformas kā satikšanās, spēles un citas, kas vērstas uz cilvēku kopības saišuizveidošanu un dažādošanu. Attiecību mākslas ietvaros mākslas darbs veido vidi,kurā cilvēki var satikties un sadarboties radoši, distancējoties no ikdienasdzīves orientācijas un patērētāju attieksmes pret vidi. Burjo grāmata ir viensno pirmajiem darbiem, kurā analizēta deviņdesmito gadu māksla, un viņapiedāvāto attiecību mākslas un attiecību estētikas jēdzienu tagad izmanto daudzi mākslas kritiķi.


Grāmatu no franču valodas tulkojaIeva Lapinska, zinātnisko redakciju veica Ieva Astahovska, literāro redakciju – Dens Dimiņš, projekta koordinatore – Elīna Hermansone.


„Attiecību estētiku” var iegādāties LMC, Alberta ielā 13 un „Satori” grāmatnīcā, Lāčplēša ielā 31.

Atbalsts: Valsts Kultūrkapitālafonds, Francijas Kultūras centrs Rīgā, „Delfi”, „Satori”, „Kultūras Forums”,„Fotokvartāls”, „Rīgas Laiks”.Padalies

twitter facebook

    • LMC vēstnesis

    • Meklē mūs te

      twitter facebook vimeo
    • Atbalsta