LAIKMETĪGĀS MĀKSLAS CENTRS

Digitalizācija

no 2011. gada 1. janvāra

Š.g. 25. janvārī ar Eiropas Komisijas līdzfinansētā projekta Laikmetīgās mākslas digitalizēšana (Digitising Contemporary Art, saīsināti – DCA) konsorcija sanāksmi Briselē, oficiāli ir uzsākta tā īstenošana un tādējādi pieteikta nozīmīga laikmetīgās mākslas klātbūtne Europeana portālā. Europeana ir Eiropas kultūras mantojuma digitālā vienotās piekļuves vietne.

30 mēnešu ilga projekta ietvaros sadarbosies 25 partnerorganizācijas no desmit ES dalībvalstīm un divām asociētajām valstīm, Horvātijas un Islandes.

Projekta ietvaros mākslas institūcijas un muzeji digitalizēs aptuveni 27 000 laikmetīgās mākslas darbu un 2000 kontekstuālu dokumentu, padarot tos pieejamus sabiedrībai ar Europeana portāla starpniecību.

Latviju projektā pārstāv Laikmetīgās mākslas centrs (Rīga), kas digitalizēs 3900 vienības, kā arī organizēs visa projekta rezultātu izplatīšanu.

Ar Eiropas Komisijas līdzfinansējumu CIP-ICT PSP programmas ietvaros un 25 partnerorganizāciju līdzdalību DCA projekts iecerējis izveidot augstas kvalitātes digitālas mākslas darbu reprodukcijas un sagatavot informāciju par tām, kā arī nodrošināt to ilgtermiņa uzglabāšanu gan tiešsaistes, gan ne-tiešsaistes režīmos.

Lai atbalstītu līdzīgus digitalizācijas projektus nākotnē, tiks publicētas arī projekta rezultātā izstrādātas laikmetīgās mākslas digitalizācijas labas prakses vadlīnijas un dokumentācija.

Līdz 2013. gada jūlijam digitalizēto objektu meta-datu informācija būs izveidota, papildināta, kontekstualizēta un sagatavota ievietošanai Europeana portālā. DCA projekts nodrošinās digitālo objektu īkšķattēlus un saites uz Europeana portālu. Partnerinstitūcijas varēs padarīt šo digitālo saturu pieejamu ar savu interneta lapu, kā arī ar citu kanālu palīdzību. Tas nodrošinās daļēju publisko pieejamību partnerinstitūciju laikmetīgās mākslas kolekcijām.

Digitālās reprodukcijas un meta-datu informācija būs  ieguldījums arī mākslas darbu un kontekstuālo dokumentu uzglabāšanā.

DCA projekts iecerējis veicināt laikmetīgās mākslas redzamību un atpazīstamību internetā, kā arī uzsvērt tās kā būtiskas Eiropas kultūras sastāvdaļas nozīmīgumu. Projekts vēlas stimulēt plašas sabiedrības interesi par ciešāku laikmetīgās mākslas klātbūtni Europeana portālā.

Eiropas Komisija ir atzinusi nepieciešamību pēc koordinētas un vienkāršotas Eiropas kultūras krātuves pieejamības nodrošināšanas tiešsaistē. Europeana dod iespēju cilvēkiem atklāt un izzināt Eiropas muzeju, bibliotēku, arhīvu un audio-vizuālo kolekciju saturus. Šobrīd  Europeana aptver 14,6 miljonus objektu un, kopš portāla atklāšanas 2008. gada novembrī tajā ir reģistrēti miljoniem lietotāju. Šie skaitļi liecina par to, ka sabiedrībā ir liela interese par Eiropas kultūras mantojuma pieejamību tiešsaistē.

Informācija par  projekta īstenotājiem:

DCA projektu koordinē Briselē bāzēta organizācija PACKED vzw, kas kopš tās dibināšanas 2005. gadā ir izaugusi no nelielas organizācijas audivizuālo mākslas darbu arhivēšanai un uzglabāšanai līdz digitālās kultūras mantojuma ekspertīzes centram. Organizāciju finansiāli atbalsta Beļģijas Flāmu Kopienas ministrija. Sīkāka informācija www.packed.be

Tehniskie partneri:

NTUA – Atēnu Nacionālā Tehniskā Universitāte (Atēnas, Grieķija), http://www.ntua.gr

Ģentes Universitātes Multimediju Laboratorija  – IBBT Interdisciplinārais Platjoslas tehnoloģiju Institūts  (Ģente, Beļģija), http://multimedialab.elis.ugent.be

Ubitech – Ubiquitous Inteliģentie Tehniskie risinājumi (Atēnas, Grieķija), http://www.ubitech.eu

Muzeji un mākslas institūcijas (alfabēta kārtībā pēc valstīm):

Austrija:

Ars Electronica, http://www.aec.at

Beļģija:

Argos – Mākslas un mediju centrs (Brisele), http://www.argosarts.be

MAC’s – Beļģijas Franču kopienas laikmetīgās mākslas muzejs (Grand-Hornu), http://www.mac-s.be

Mu.ZEE – Rietumflāmu provinces un Ostendas pilsētas kolekcija (Ostenda), http://www.muzee.be Beļģijas Karaliskais mākslas muzejs (Brisele), http://www.fine-arts-museum.be

Horvātija:

MMSU – Modernās un laikmetīgās mākslas muzejs Rijeka (Rijeka),  HYPERLINK “http://www.mmsu.hr/”http://www.mmsu.hr

Vācija:

EMAF – Eiropas Mediju mākslas festivāls  (Osnabruka), http://www.emaf.de

HfG – Valsts Dizaina Koledža Karlsruhe  (Karlsrūhe), http://www.hfg-karlsruhe.de

Transmediāle (Berlīne), http://www.transmediale.de

Grieķija:

Frissiras Muzejs (Atēnas), http://www.frissirasmuseum.com

MMCA – Maķedonijas Laikmetīgās mākslas muzejs (Tesaloniki), http://www.mmca.org.gr

Nacionālā galerija – Alexandros Soutzos Muzejs (Atēnas),  HYPERLINK “http://www.nationalgallery.gr/”http://www.nationalgallery.gr

Islande:

Islandes Nacionālā galerija (Reikjavīka, http://www.listasafn.is

RAM – Reikjavīkas mākslas muzejs(Reikjavīka),  HYPERLINK “http://www.artmuseum.is/”http://www.artmuseum.is

Latvija:

Laikmetīgās mākslas centrs (Rīga),  HYPERLINK “http://old2.lcca.lv/”http://old2.lcca.lv

Nīderlande:

Boijmana Van Beiningena muzejs (Roterdama), http://www.mbvb.nl

NIMk – Nīderlandes Mediju mākslas institūts  (Amsterdama),  HYPERLINK “http://www.nimk.nl/”http://www.nimk.nl

Polija:

WRO Mākslas centrs (Vroclava),  HYPERLINK “http://www.wrocenter.pl/”http://www.wrocenter.pl

Portugāle:

Serralves (Porto),  HYPERLINK “http://www.serralves.pt/”http://www.serralves.pt

Slovēnija:

MG – Moderna Galerija (Ļubļana),  HYPERLINK “http://www.mg-lj.si/”http://www.mg-lj.si

Spānija:

Antoni Tapiès Fonds (Barselona),  HYPERLINK “http://www.fundaciotapies.org/”http://www.fundaciotapies.org

Sīkākai informācijai:

Kristīne Briede
e-pasts: briede@lcca.lv
LMC – Laikmetīgās mākslas centrs
Alberta iela 13, LV-1010, Rīga
tālrunis +371 67039282

DCA projektu līdzfinansē Eiropas Savienības Konkurētspējas un inovācijas ietvarprogrammas Informācijas un komunikāciju tehnoloģijas politikas atbalsta programma (CIP-ICT PSP)

Šī ziņa atspoguļo sagatavotāja viedokli un Eiropas Savienība nav atbildīga par tās izraisītām sekām.

CIP-ICT PSP – Konkurētspējas un inovācijas ietvarprogrammas Informācijas un komunikāciju tehnoloģijas politikas atbalsta programma

Padalies

twitter facebook

    • LMC vēstnesis

    • Meklē mūs te

      twitter facebook vimeo
    • Atbalsta