LAIKMETĪGĀS MĀKSLAS CENTRS

„90tie CITĀM ACĪM”


„90tie CITĀM ACĪM” ir trīsdimensiju papildinājums grāmatai „Deviņdesmitie. Laikmetīgā māksla Latvijā”, kas ‘atdzīvina’ Latvijas 90to gadu kultūras un sociālās parādības starpnozaru skatījumā.


90tie gadi raksturojami kā koridors starp padomju periodu un mūsdienu Latviju – sarežģīts laiks, kas lika meklēt jaunus izdzīvošanas un radošuma modeļus. 90tie gadi ir arī laiks, kad sākas laikmetīgā māksla, kādu to pazīstam šodien – ar tās institucionālo aparātu, iemestību globālajā mākslas telpā un nebeidzamu jēgas/bezjēgas dialektiku, jo „visa kā ir tik daudz.” XXI gadsimta otrās dekādes sākumā atkal saskaramies ar satricinošu ekonomisko un vērtību krīzi. Ar izstādes un sarunu cikla palīdzību tiks meklētas atbildes uz jautājumiem: Kas ir tā dzīves skola, tie izdzīvošanas modeļi, ko varam pārņemt no deviņdesmitajiem? Vai visas 90to utopijas ir norakstāmas, varbūt kādas sapņu pils celtniecība ir tieši tagad turpināma? Kā mainījusies mūsu vērtību izpratne?


Izstādei „90tie CITĀM ACĪM” dažādu jomu radošas personības tika aicinātas izvēlēties, viņuprāt, 90tos gadus raksturojošus artefaktus vai radīt šim periodam veltītu mākslas darbu vai cita veida komentāru. Rezultātā izstāde piedāvā laikmetu raksturojošus video materiālus, grāmatas, skaņu ierakstus, fotogrāfijas un citus dokumentus, sadzīves priekšmetus, un jaunizveidotus mākslas darbus un komentārus. Izstāde funkcionēs kā sajūtas un domas raisoša atmiņu kolekcija, ļaujot katram apmeklētājam radīt pašam savu 90to esenci.


Izstādes veidošanā piedalījušies: Dambis (Raimonds Lagimovs), Zaiga Gaile, Andris Frīdbergs, Ivars Mailītis, Inese Mailīte, Māris Gailis, Andra Neiburga, Uldis Gedra, Jānis Daugavietis, studijas „Lokomotīve” arhivāri.


Otra projekta „90tie CITĀM ACĪM” komponente ir sarunas ar izstādes veidošanā iesaistītajām personām. Dzīva atmiņu stāstījuma veidā dalībnieki ir aicināti formulēt 90. gadu nozīmi mākslas un kultūras procesos, iekļaujot arī sociālpolitisko un personisko kontekstu.


Sarunu cikla pasākumi:


13. maijs – „90to kino aina”: Ivars Seleckis, Juris Poškus, Bruno Aščuks. Sarunu vada Kristīne Briede.


20.maijs – „Dzīve. Sadzīve. Tehnoloģijas”: rakstniece Andra Neiburga. Sarunu vada Anda Kļaviņa.


26.maijs – „Underground mūzikas scēna Latvijā 1990. gados”: Jānis Daugavietis, Uldis Gedra, Dambis (Raimonds Lagimovs), Uldis Rudaks.


Izdevums „Deviņdesmitie. Laikmetīgā mākslas Latvijā”, ko LMC izdos maija beigās, ir rakstu un sarunu krājums, kas sniedz visaptverošu un padziļinātu skatījumu par nozīmīgākajām 90. gadu mākslas norisēm Latvijā. Krājums veidots kā vienlaikus analītisks, kopsakarības iezīmējošs, un reizē subjektīvo vēsturi, procesā iesaistīto personīgus skatījumus atklājošs izdevums: līdzās daudziem pētnieciskiem rakstiem tā nozīmīgu daļu veido arī sarunas ar māksliniekiem, kuratoriem un citām radošām personībām. Eseju autori ir ne vien mākslas pētnieki, bet arī dzejnieki, rakstnieki un filozofi.


Izstādes un sarunu cikla „90ie CITĀM ACĪM” darba grupa: Elīna Hermansone, Elīna Cire, Solvita Krese, Kristīne Briede, Ieva Astahovska, Anda Kļaviņa un Ēriks Božis.Padalies

twitter facebook

    • LMC vēstnesis

    • Meklē mūs te

      twitter facebook vimeo
    • Atbalsta